TEST BURAKA

Choć brzmi zabawnie, to test z buraka jest ciekawym doświadczeniem, które w warunkach domowych pozwala rozpoznać, czy zastosowana na ubraniach, maseczkach i innych wyrobach tekstylnych powłoka faktycznie charakteryzuje się aktywnym działaniem biobójczym.

CO MA BURAK DO WIRUSA?

Wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie, to substancje organiczne, które tak jak koncentrat z buraka zbudowane są z białek.  Skuteczna powłoka degraduje wszelkie substancje tego typu bez względu na to czy to wirus, bakteria, grzyb, inny chorobotwórczy patogen, czy sok warzywny.

UŻYTE MATERIAŁY:

  • maseczka z powłoką Hello Nano – musztardowa
  • maseczka ‘medyczna’ – biała
  • maseczka bawełniana – kolorowa

PRZEBIEG EKSPERYMENTU 

Na każdą z trzech maseczek metodą kropelkową został naniesiony skoncentrowany sok z buraka.
Już w chwili aplikacji krople na materiale pokrytym nano powłoką zachowały się inaczej niż na pozostałych próbkach.
Związany z powierzchnią sok pozostał w miejscu aplikacji nie rozlewając się na boki. Po 5 minutach plama straciła kolor, a po 10 minutach po soku nie pozostał żaden ślad.

nakładanie próbki

po 5 minutach

po 10 minutach

nakładanie próbki

po 5 minutach

po 10 minutach

WNIOSKI Z BADANIA

Na popularnych maseczkach bawełnianych i szeroko stosowanych maseczkach medycznych związek organiczny rozlał się na boki. Analogicznie zachowają się wirusy i bakterie, które po przeniesieniu na powierzchnię maski wbiją się w jej strukturę, rozprzestrzenią i namnożą na powierzchni. Na maseczce pokrytej powłoką Hello Nano substancja pozostała dokładnie w miejscu aplikacji, po chwili została uszkodzona – pozbawiona koloru, by po 10 minut ulec całkowitej degradacji i pozostawić powierzchnię maseczki biologicznie czystą.